SRNOseče v ČR

Jaro je neodmyslitelně spjato s mláďaty. Květen a červen jsou měsíce, kdy se rodí mj. srnčata. Ta zůstávají několik prvních dnů ležet nehnutě v trávě či jiné vegetaci a matka je chodí pouze krmit a nezdržuje se u nich, aby k nim nepřilákala predátory. Srny tedy svá mláďata tzv. kladou do vysoké trávy, kde však nastává první seč, a v níž jsou téměř neviditelná. V případě ohrožení srnčata nereagují útěkem, ale přitisknou se co nejvíce k zemi a čekají, až je matka zachrání. Pod žacími lištami tak končily ročně desítky tisíc životů srnčat. Sekačky srnčatům zpravidla přesekají běhy, nebo je jinak zmrzačí a srnčata poté umírají až několik hodin, než vykrvácí. Podle hrubého odhadu spolku Stop sečení srnčat jen v ČR zemře ročně následkem sečení na 60 tisíc srnčat. Naštěstí existují způsoby, jak utrpení a ztrátám na životech zvířat zabránit.

Legislativa

Zemědělci mají ze zákona (Zákon o myslivosti č. 449/2001 Sb. §10 odst. 3 písm. a) povinnost nahlásit začátek senoseče místnímu uživateli honitby (myslivcům) a ten je povinen zajistit ochranu zvěře (Zákon o myslivosti § 11 odst. 2). Velmi často však první či druhý článek řetězce selhal a proto docházelo ke zbytečným úhynům. Někteří zemědělci se k této povinnosti staví tak, jako když o ní neví. Za nedodržení přitom hrozí zemědělcům pokuta ve výši 10 tisíc korun.  Více zde https://senosec.czu.cz/clanky/zakony

O tom, kolik správních řízení se zemědělci je v Česku ve skutečnosti vedeno, nemá Ministerstvo zemědělství ČR přehled. "Ministerstvo zemědělství nemá údaje o množství správních řízení vedených orgány státní správy myslivosti na úrovni obecního úřadu obce s rozšířenou působností při nedodržování povinnosti včasného ohlášení provádění sečí. Taková evidence neexistuje," řekl tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Životy sotva narozených srnčat však nejsou lhostejné čím dál většímu množství lidí. I díky tomu...

...vzniklo hned několik iniciativ, které se snaží o nápravu:

  1. Senoseč – Online – Ochrana zvířat při sklizni a sečích

    Portál Senoseč Online je projektem České zemědělské univerzity v Praze, Ministerstva životního prostředí ČR a dalších partnerů, za aktivní účasti dobrovolníků z řad veřejnosti.

    Cílem projektu je každým rokem v období května až června podpořit prevenci a ochranu ohrožených živočišných druhů při sklizni a senoseči v ČR. Pomocí aplikace se daří propojit zemědělce s dobrovolníky.

  2. Stop! Sečení srnčat – iniciativa, která se snažila na tuto problematiku upozornit a od počátku hledala cesty, jak pomáhat.

Novou a zásadní aktivitou v této problematice je použití dronů, díky kterým se podaří srnčata, případně jiné druhy živočichů včas najít a zachránit. Na tuto aktivitu v současné době přispívá Ministerstvo zemědělství.

Svoji pomoc nabídli také hasiči https://www.cmmj.cz/pomoc-pri-preventivnich-akcich-pred-secenim-pro-omsy-cleny-cmmj/

Proč přesto všechno dochází k tak velkým ztrátám?

  • Nemožnost kontroly plnění zákonem daných povinností:

Díky chybějícímu systému kontroly může docházet ke vzájemnému tolerování nedodržování Zákona oběma stranami. Termín seče není nikde zveřejňován, není tak možné zvenčí kontrolovat činnost MS a zemědělců.

  • Ohlašování termínů seče na poslední chvíli (v řádu několika hodin před sečí):

To je způsobeno kvůli měnícímu se počasí. Většinou není možné hned zareagovat a vydat se na pole. Členové MS chodí také do práce, takže nemají potřebnou časovou flexibilitu.

Zákon ukládá povinnost zemědělci "oznámit s předstihem" termín sečení, avšak každý si může vyložit tento pojem po svém.

  • Zákonem o myslivosti není konkrétně stanovena forma "ochrany" zvěře:

Z praxe víme, že samotné zapachování louky není dostatečnou formou ochrany a srnčata na loukách zůstávají do osudné chvíle. Nejúčinnější ochranou (pomineme-li technické pomocníky) je procházení luk v těsné rojnici před sečí a odnos srnčat do bezpečí. Ne všechny MS však takový přístup ochrany volí.

  • Způsob sečení od kraje ke středu:

Přestože Zákon doporučuje zemědělcům vytlačování zvěře ze středu k okraji, v praxi je spíše využívána metoda sečení z krajů ke středu, která je jednodušší.

  • Chybějící zájem obyvatel o problematiku, tudíž nižší tlak ze strany veřejnosti na dotčené státní orgány a politiky:

Pokud se obecně ochrana zvěře stane populárním tématem mezi občany (voliči), lze očekávat aktivnější přístup ze strany ministrů. To by mohlo vést v budoucnu k vypsání výzev na pořízení dronů, chytrých žacích lišt, plašičů apod.

Jak se do záchrany srnčat zapojit?

  1. Zaregistrujte se jako dobrovolník na portále senosec.czu.cz a staňte se dobrovolníkem, který pomáhá vyhledávat srnčata ať už ze země, nebo ze vzduchu (každý "pilot" dronu se hodí)
  2. Dodržujte zásady organizátorů – termín a způsob monitoringu, správný postup vynášení srnčat, zásady bezpečnosti, srna se pro své mládě vrátí, neodnášejte je nikdy domů!

Správný postup vynášení srnčat

  • Snrče je třeba za každou cenu chytit, víte, že mají tendenci vracet se do zálehu.
  • Prosím na srnčata vždy v rukavicích a v trávě, pokud se srnče moc nebrání, raději si ho neberte do náruče na tělo.
  • Určitě se po ránu do terénu nevoňte! to by totiž mohl být problém, když by jste srnče potřebovali lépe uchopit a přitiskli ho k sobě.
  • Prosím kontrolujte, aby koš nebo krabice se srnčetem byla vždy v dostatečné vzdálenosti mimo sečenou plochu, aby traktor ani náhodou nemohl lištou o krabici zavadit.
  • Zajistěte vždy dostatek větracích otvorů v krabici. Na koš i na krabici dejte dostatek trávy, jeden trs nestačí, nepodceňujte přehřátí v teplých dnech, zároveň dole musí koš pořád větrat. Čím větší vrstva trávy na koši, tím lépe izoluje
  • Srnčata nepřevážet na jiné louky!
  • Malé srnčátko nesmí být umístěno dále než do 100 metrů od místa původního zálehu.
  • U srnčete nekřičte, neprodlužujte kontakt s ním.
  • Krabici nebo koš zatižte ideálně těžkými větvemi, větší mohou koš nadzvednout, krabice zajistit gumičky, taky umí vylézt, možná lépe srnče krabicí přiklopit (s otvory na vzduch), aby se nemohlo vysoukat ven.
  • Srnčata pod koši by měla být co nejkratší možnou dobu! Zkuste se domluvit s traktoristou, 10 hodin je fakt příliš. Srnčátka mohou mít ztuhlé běhy a potřebují jemně namasírovat "nožičky".